TR / EN
SAGAR ‘Seramik Atölyesi’nde bir seramik pişirim tekniği olan SAGAR deneyimlenecek ve bu teknik kullanılarak tasarım ve uygulamalar yapılacak. Objenin kimlik kazanması, özelleşme olgusunda teknik-sanat ilişkisinin tartışılacağı atölyede seramiğin kişiselleştirme yöntemleri sorgulanacak.
Atölye Yeri: Tasarım Vakfı Bodrum

Atölye Tarihi: 10- 15 Ekim 2016

Konusu: SAGAR ‘Seramik Atölyesi’nde bir seramik pişirim tekniği olan SAGAR deneyimlenecek ve bu teknik kullanılarak tasarım ve uygulamalar yapılacak. Objenin kimlik kazanması, özelleşme olgusunda teknik-sanat ilişkisinin tartışılacağı atölyede seramiğin kişiselleştirme yöntemleri sorgulanacak.

Arayüz: Seramik

Lider: Mehmet Tüzüm Kızılcan, Seramik Sanatçısı

Sponsor: VitrA

Katılımcılar: Sanatçılar, tasarımcılar, seramik kavramını algılamaya çalışan amatör ve ustalar

 

MEHMET TÜZÜM KIZILCAN - Seramik Sanatçısı
1941 İzmir doğumlu olan Tüzüm Kızılcan, ilk ve orta öğrenimini Karşıyaka’da tamamlayarak sanat hayatına 1959 yılında Füreya Koral Atölyesi’nde başladı. 1960 yılında Eczacıbaşı Seramik Fabrikası Sanat Atölyesine girdi ve seramik çalışmalarına burada devam etti. 1965 yılında Almanya’da bulunan Werkkunst Schule Offenbach A-Main Seramik Ana Sanat Dalından mezun oldu. 1970 yılında ise kendi iş yerini kuran sanatçı bunun yanında Ege Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Seramik Bölümü, 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Ana Sanat Dalı ve yine Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel El Sanatları Çini Bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Yurt içi ve yurtdışında birçok sergi, sempozyum ve kongre gibi etkinliklere katılarak çeşitli ödüller aldı. Ayrıca Çin’de bulunan Shan Dong Üniversitesi tarafından yaptığı çalışmalara karşılık Kızılcan’a Fahri Profesörlük unvanını vermiştir.

Atölyelerimize kayıt hakkında bilgi ve sorularınız için:
[email protected]

Seramik Atölyesi Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından desteklenmektedir.  
İNDİR
E-BÜLTEN
ARKADAŞINA ÖNER