TR / EN
On sekiz kişilik bir çalışma ekibi ile gerçekleştirilen Zamanın Pası Takı Tasarımı Atölyesi Mardin, Midyat gezisi Mardin Valiliğinin, Midyat Kaymakamlığı’nın, Midyat Meslek Yüksek Okulu’nun, Kasr-ı Nehroz’un ve Koleksiyon’un desteği ile gerçekleşti.
Tarih: 23 Eylül - 05 Ekim 2013
Yer: İstanbul, Mardin, Midyat

Atölye Küratörü: Faruk Malhan
Atölye Lideri: Amina Agueznay
Katılımcılar: Ahmet Ümit Köksal, Burcu Büyükünal, Deniz Kaprol, Errin Kancal, Fulden Topaloğlu, Gülnur Özdağlar, Kaan Gözüm, Neşe Topçuoğlu, Oya Kozacıoğlu, Şinasi Göktürkler, Ülker Aral, Zeynep Nural.

Hikaye

Dillerin, dinlerin katmanlarla yaşadığı Mezopotamya coğrafyası, “kültürel peyzaj”, Dünya Miras Listesi’ne alınan Mardin, atölye çalışmaları için tasarımın köklerine inebilme olanaklarını vermiştir.

Telkari, M.Ö. 2500’lü yıllardan günümüze, bölgenin zanaatkarları tarafından büyük ustalıkla uygulanan bir teknik olarak öne çıkıyor. Anadolu’da geçmişi 5000 yılı bulan, Ortadoğu ve Avrupa üzerinden Amerika’ya, Avusturalya’ya büyüyen telkâri pazarının merkez üretim üssü olan Mardin ve Midyat eski ekonomik, ticari ve kültürel üstünlüğünü kaybetmiş durumda.

Tasarımın, buluşçuluğun, yenilikçiliğin, kültür ve sanatın ekonomik ve sosyal yapımıza katma değerlerini yükseltmek, yüceltmek amacı ile yaşamımıza giren Tasarım Vakfı, bu atölye çalışmaları ile gündemi açmakta.

Süreç

Atölye, Masumiyet Müzesi, Kapalı Çarşı, Mardin, Midyat bölgelerinin esin ve enerji dolu seyrinden, esinlerinden, yaratıcı süreçlerinden beslendi. Tasarımcılarla zanaatkârların, beraberliği atölye çalışmasının temel, öz yetkinliklerini oluşturdu. El sanatları, etnik veya turistik eşya düzeyinden uluslararası çağdaş tasarım anlayışının, uygulamasının nasıl coğrafyası olacağını bizlere örnekledi.

Mardin ve Midyat’ta gezilen telkâri atölyeleri, İstanbul’da tasarımcıların çalışmaları için kurulan telkâri atölyesi, İstanbul’a Midyat’tan gelen telkâri ustaları tasarımcıların önünü açmayı amaçladı.

On sekiz kişilik bir çalışma ekibi ile gerçekleştirilen Zamanın Pası Takı Tasarımı Atölyesi Mardin, Midyat gezisi Mardin Valiliğinin, Midyat Kaymakamlığı’nın, Midyat Meslek Yüksek Okulu’nun, Kasr-ı Nehroz’un ve Koleksiyon’un desteği ile gerçekleşti.

Mardin ve Midyat atölye ziyaretleri sonrasında, atölye çalışmalarının İstanbul ayağı, tarihten, coğrafyadan, kültürden alınan esinin, tasarıma ve üretime geçiş evresini kapsadı. Takı tasarımcıları ile telkâri ustalarının beraber çalışması sonucu ortaya çıkan ürünlerin, dünya pazarında fark yaratmak isteyecek, “özgün tasarım arayışında olan kuyum sektörüne sunulması”, ekonomiye katkı sağlaması hedefleniyor.
E-BÜLTEN
ARKADAŞINA ÖNER