TR / EN
31 Ağustos – 05 Eylül 2015 tarihleri arasında, VitrA sponsorluğunda, Mimar ve Akademisyen Zafer Akay liderliğinde Bauhaus Atölyesi gerçekleştirildi.
Tarih: 31 Ağustos - 05 Eylül 2015
Saat: 11:00
Yer: Bodrum

31 Ağustos – 05 Eylül 2015 tarihleri arasında, VitrA sponsorluğunda, Mimar ve Akademisyen Zafer Akay liderliğinde gerçekleştirilen Bauhaus Atölyesi’nde, öğrencilerin katılımıyla “Bodrum’da bir Güneş Kenti (Urbis Solis) nasıl gerçekleşir?” sorusu üzerine tasarım çalışmaları geliştirildi.

Atölye, 1930′ların başında Bauhaus’ta, Mies van der Rohe Atölyesi’nde güneye yönlenmeyi temel alan tasarım öğretisi ışığında, yerel koşullarda enerji etkinliğini öne çıkaran, çevreci bir mimarlık anlayışı üzerine araştırmaları teşvik etmesi açısından alanında öncü oldu.

Bauhaus Atölyesi, atölye lideri Mimar Zafer Akay’ın “Bauhaus Genel Tanıtım” başlıklı sunumuyla başladı. Atölye, Tasarım Vakfı Kurucusu Mimar Faruk Malhan’ın, toplumsal arınma çağlarından iletişim devrimine, tasarıma düşünsel açılımlar getirdiği “Design Thinking” sunumuyla devam etti. Koleksiyon Marka Direktörü, Tasarımcı Koray Malhan ise “Co-creation” kavramı çerçevesinde güncel tasarım anlayışlarını irdeleyen bir sunum ile yaratıcılıktaki ortak süreçleri ve paylaşımları tartışmaya açtı.

Atölye uygulaması için seçilen ve Gümüşlük’te 14.000 metrekarelik bir alana yayılan arazi, güneş yönlenmesini desteklediğinden dolayı Bauhaus’çu yapı yöntemi için elverişli bir ortam sağlıyordu. Atölye sonunda, 1.000’er metrekarelik toplam 14 parsel üzerinde güneye yönelen Bauhaus’çu konut tasarımının çalışıldığı 1/100 ölçekli bir maket çalışması gerçekleştirdi.

Atölyenin son günündeki değerlendirme toplantısı, projenin verilerini sağlayan ve atölye başından beri proje kurgusuna ortak olan mimar Boran Ekinci ve 6 yıldır bürosunu Bodrum’a taşımış bulunan deneyimli mimar Murat Artu’nun katılımıyla yapıldı.
E-BÜLTEN
ARKADAŞINA ÖNER